Na czym polega i jakie korzyści daje bezpośrednia metoda nauki języka obcego?
Obecnie dobra znajomość języka obcego jest przepustką do awansu i sukcesu zawodowego. Znając język obcy, możemy o wiele łatwiej porozumieć się z osobami z innych krajów, co jest szczególnie przydatne podczas wyjazdów wakacyjnych czy podróży służbowych. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na dokształcenie z języka obcego i podszlifowanie swoich umiejętności językowych. Do niedawna najczęściej wybieraną metodą nauki języka obcego była metoda gramatyczno – tłumaczeniowa. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na metodę bezpośrednią, nazywaną również metodą konwersacyjną.
O co chodzi w bezpośredniej metodzie nauki języka obcego?
Bezpośrednia nauka języka obcego działa na podstawie przekonania, że aktywne stosowanie języka obcego pozwala na najszybsze i najlepsze przyswojenie go przez daną osobę. Podczas zajęć największy nacisk kładzie się na mówienie i komunikację, rezygnuje się natomiast z zadań dotyczących gramatyki. Zagadnienia gramatyczne wprowadzane są jako niezbędnik do prawidłowej komunikacji. W ramach porozumiewania się kursantów z lektorem stosowane są pytania i odpowiedzi udzielane pełnym zdaniem, tak, aby wykorzystywać w nich wprowadzone słownictwo i struktury gramatyczne.
Podczas zajęć na początku nabywa się najtrudniejsze umiejętności, czyli mówienie oraz rozumienie ze słuchu. Dopiero w późniejszym czasie wprowadzane są stopniowo pozostałe elementy jak gramatyka, pisanie oraz czytanie. Warto zauważyć, że podobnie wygląda nauka języka ojczystego – najpierw dziecko uczy się mówić, a dopiero potem zaczyna się nauka pisania i czytania.
Jakie korzyści przynosi bezpośrednia metoda nauki języka obcego?
Z bezpośredniej metody nauki języka obcego powinny skorzystać osoby, których celem jest przełamanie bariery w komunikacji. Metoda ta doskonale sprawdza się u osób początkujących, jak również u tych, które mają już podstawy gramatyczne i leksykalne, a mówienie nadal sprawia ogromny problem. Metoda bezpośrednia pozwala na wykorzystanie wiedzy językowej w praktyce i jest treningiem budowania odpowiedzi jak i zadawania pytań.
W trakcie zajęć lektor zadaje cykl pytań dotyczący życia codziennego i otaczającej nas rzeczywistości. Pytania ułożone są w porządku metodycznym, co przekłada się na dużą skuteczność metody. Dzięki często zabawnym lub prowokacyjnym pytaniom, słuchacze wykazują dużą aktywność na zajęciach, co sprawia, że wprowadzany materiał zostaje łatwiej przyswajany. Metoda ta sprawdzi się zarówno u osób, które decydują się na kurs niemieckiego dla początkujących, jak również dla tych, którzy pragną podnieść swoje kwalifikacje językowe.
Kolejną z korzyści jest to, że bardzo szybko można zauważyć postępy w nauce, co daje uczestnikom dodatkową motywację. Możliwość przeprowadzenia konwersacji w języku obcym bez stresu czy zacinania się jest naprawdę ważna, a przy wykorzystaniu tej metody nauki staje się realna w naprawdę krótkim czasie. Z tego tytułu nauka bezpośrednia sprawdzi się u osób chcących nauczyć się języka przed zagranicznym wyjazdem czy zmianą pracy.