Jak najskuteczniej opanować podstawy języka obcego?

kobieta w słuchawkach

Umiejętność posługiwania się w kilkoma językami to marzenie, które podziela coraz więcej osób. Globalna społeczność, w jakiej żyjemy, prowokuje nas do otwierania się na inne kultury, a także zachęca do poszerzania swoich horyzontów językowych. Z kolei obecność na rynku pracy wymaga znajomości języka angielskiego co najmniej na poziomie komunikatywnym. Niektórym nauka języka obcego kojarzy się z długim i żmudnym procesem, jednak wcale nie musi taki być. W poniższym tekście podpowiadamy jak skutecznie opanować podstawy nowego języka.

Zasady skutecznej nauki języka

Przede wszystkim należy oderwać się od myślenia o nauce języka obcego jako o czymś, co ma dać efekt błyskawicznie. Jak każdy inny proces, przyswajanie nowego języka musi potrwać, inaczej nowa umiejętność nie ma szansy trwale pozostać w naszej pamięci. Aby jednak jej opanowywanie odbywało się najskuteczniej, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami:

  • język najlepiej przyswaja się systematycznie. Zaplanuj sobie zatem konkretny czas np.: 1-2 razy w tygodniu specjalnie w tym celu,
  • spotkania z językiem przenieś także poza ramy zajęć na przykład poprzez słuchanie audiobook-ów lub oglądanie filmów w danym języku,
  • wyznaczaj sobie konkretne, lecz osiągalne cele. Jeśli to możliwe, sprawdzaj swoje postępy, bardzo motywująca bywa także nauka w grupach,
  • korzystaj z dostępnych możliwości, takich jak: zajęcia dodatkowe, aplikacje językowe czy też rozmowy z native speakerami.

Tradycyjne i bezpośrednie metody nauczania

Doskonałym sposobem na naukę języka obcego jest uczestnictwo w zorganizowanych kursach językowych. Szkoły językowe proponują obecnie szeroki wybór zarówno języków, jakie można w nich przyswajać, jak również metod praktykowanych na zajęciach. Szczególnie popularnymi, a zarazem skutecznymi są: metoda tradycyjna oraz bezpośrednia. W zależności od tego, jakie oczekiwania ma się wobec wybieranego kursu, dana metoda może okazać się najbardziej skuteczna.

Metoda tradycyjna bazuje przede wszystkim na pracy z podręcznikiem oraz dodatkowymi materiałami dydaktycznymi. Jest szczególnie polecana osobom, dla których głównym celem odbywanego kursu ma być dobre przygotowanie do różnego rodzaju egzaminów lub testów. Z kolei bezpośrednia metoda nauki języka okazuje się szczególnie skuteczna dla osób chcących płynnie porozumiewać się w danym języku. Zajęcia w tej metodzie bazują na używaniu języka w praktyce, poprzez zadawanie pytań oraz udzielanie odpowiedzi. Istotna jest spontaniczność wypowiedzi oraz artykułowanie myśli w naturalny sposób.