Dlaczego nigdy nie jest za późno na naukę języków obcych?
Nauka języka obcego przynosi ogromną ilość korzyści. Wielu ludziom kojarzy się jednak z wiedzą, którą można przyswajać jedynie w szkole lub będąc od dziecka wychowywanym przez rodziców mówiących w różnych językach. Nie jest to prawda. Mózg jest strukturą, która bardzo dynamicznie się odnawia. Ćwiczona, przez wiele lat pozostaje bardzo elastyczna i pozwala przyswajać nowe umiejętności na każdym etapie życia.
Dlaczego warto uczyć się języka w każdym wieku?
Jednym z powodów, dla których warto uczyć się języków, jest zwiększenie szansy na otrzymanie ciekawej pracy. Wiele firm wymaga znajomości języka angielskiego co najmniej w stopniu komunikatywnym. Dzięki posługiwaniu się językami obcymi mamy możliwość znalezienia pracy w firmach międzynarodowych, które oferują duże perspektywy rozwoju zawodowego na terenie całego świata.
Równie istotnym argumentem przemawiającym za inwestowaniem w naukę języków, są podróże. Umiejętność komunikowania się w języku obcym jest bardzo przydatna we wszystkich sytuacjach związanych z wyjazdami. Zarówno tak podstawowe zadania, jak odprawa na lotnisku czy zamówienie obiadu w restauracji, wymagają podstawowej znajomości zwrotów w języku angielskim. Komfort korzystania z wakacji podnosi się wraz z poczuciem bezpieczeństwa, które buduje nam nasza biegła umiejętność mówienia w języku obcym. Brak możliwości posługiwania się angielskim, niemieckim, czy hiszpańskim znacznie utrudnia poruszanie się po innych krajach.
Kolejną kwestią jest rozwój mózgu. Nauka języka ćwiczy pamięć i może zapobiegać rozwojowi Alzheimera. Aktywność ta zalecana jest przez wielu specjalistów, jako panaceum na procesy starzenia się mózgu. Taki regularny trening pozwala osobom dojrzałym pozostawać w formie, a jednocześnie nabywać nowe, przydatne umiejętności.
Kursy językowe w Szczecinie, Warszawie, czy innych dużych miastach są bardzo łatwo dostępne. A w miejscach, w których nie znajdują się żadne szkoły językowe, można postawić na kursy online.
Czy dorośli mogą nauczyć się więcej niż dziecko?
Różne aspekty związane z nauką języków obcych są łatwiejsze do przyswojenia dla różnych grup wiekowych. Małe dzieci szybko uczą się akcentu i wymowy. Ta umiejętność zmniejsza się z wiekiem i dlatego dorośli nie są w stanie nauczyć się artykułowania niektórych dźwięków. Osoby dorosłe, w większości, dobrze przyswajają zasady gramatyki i całe struktury. Starsi ludzie łatwiej uczą się nowych słów i zwrotów leksykalnych.
Dorosłych od dzieci odróżnia inny rodzaj motywacji. Kiedy dziecko uczy się języka, często odbywa się to w szkole. Motywują je oceny, zadania domowe, zewnętrzny wpływ rodziców, czy nauczycieli. Z kolei dorosły uczący się języka robi to z konkretnego, ważnego dla niego powodu. Wewnętrzna motywacja działa na ludzi znacznie silniej niż zewnętrzna. Sprawia, że chętnie poświęcamy każdą wolną chwilę na naukę. Jak wiadomo, zmotywowany uczeń osiągnie dużo lepsze wyniki, niż człowiek, który ma poczucie przymusu.