Czym się kierować przy wyborze szkoły językowej?

kobieta z mężczyzna na zajęciach

Przede wszystkim wybór odpowiedniej szkoły językowej powinien być uzależniony od Twoich preferencji oraz potrzeb. Jednakże niezależnie od tej kwestii przy wyborze odpowiedniej szkoły językowej warto kierować się kryteriami, warunkującymi profesjonalizm placówki, który przekłada się na efektywność kształcenia uczniów. W poniższym artykule podpowiadamy, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę.

Kompetentna kadra lektorów

Edukacyjny sukces zależy nie tylko od determinacji i umiejętności ucznia, ale także od kompetencji nauczyciela w zakresie nauczanego przedmiotu, jak i również metodyki kształcenia. Dobry nauczyciel powinien w ciekawy, absorbujący sposób przekazywać cenną wiedzę, motywować uczniów do samodzielnej nauki języka oraz dbać o pozytywną atmosferę w trakcie zajęć, co jest szczególnie ważne w przypadku osób nieśmiałych. Zatem przy wyborze szkoły językowej zwróć uwagę na doświadczenie i kwalifikacje lektorów potwierdzone odpowiednimi certyfikatami i dyplomami. Pamiętaj, że oprócz udokumentowanych kompetencji lingwistycznych, każdy nauczyciel niezależnie od nauczanego języka, powinien być kwalifikowanym pedagogiem.

Sposób nauczania i pomoce naukowe

Proces efektywnego zdobywania kompetencji językowych powinien być niezwykłą przygodą odbywającą się w luźnej atmosferze. Dlatego podczas wyboru odpowiedniej szkoły językowej kieruj się metodami nauczania, jakie są w niej praktykowane. Weź pod uwagę fakt, że zajęcia nie powinny opierać się jedynie na korzystaniu z podręczników. Człowiek najefektywniej i najchętniej uczy się poprzez rozrywkę oraz aktywności angażujące wszystkie zmysły. Wobec tego sposób prowadzenia lekcji językowych powinien być urozmaicony o dodatkowe pomoce naukowe m.in.: materiały audio i wideo, tematyczne gry edukacyjne czy fiszki. Ponadto w ramach kursu szkoła językowa powinna udostępniać materiały szkoleniowe do samodzielnej nauki np. w postaci platformy edukacyjnej online.

Organizacja zajęć

Przed wyborem odpowiedniej szkoły językowej sprawdź, w jaki sposób są organizowane kursy – jaka jest liczebność poszczególnych grup, ile trwają zajęcia oraz z jaką częstotliwością są prowadzone. Optymalna liczba uczniów w jednej grupie to 4-7 osób, ponieważ zajęcia prowadzone w tak niewielkim gronie słuchaczy zwiększają komfort oraz efektywność nauki. Istotne jest także, aby poszczególne grupy były podzielone względem wieku oraz poziomu zaawansowania uczniów. Ponadto w ofercie dobrej szkoły językowej powinny się znaleźć różne rodzaje kursów – stacjonarne, zdalne, grupowe, indywidualne. Również zwróć uwagę na to, czy szkoła językowa liczy się z potrzebami kursantów, oferując elastyczny grafik kursów, odbywających się o różnych porach dnia.