5 zasad efektywnej nauki języka angielskiego

kobieta przed laptopem uczy sie angielskiego

Nauka języka obcego może zajmować wiele lat i być nieskuteczna. Może być również krótka i intensywna i przynieść satysfakcjonujące efekty. Wszystko zależy od tego, z jaką wydajnością człowiek się uczy. Istnieje wiele błędów w procesie nauczania, które mogą sprawić, że nauka nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. W tym artykule przedstawiamy sposoby na uniknięcie ich.

Jak nie zniechęcić się do nauki?

Brak efektów w nauczaniu angielskiego sprawia, że wiele osób się zniechęca. Dlatego ważne, aby uczynić naukę języka przyjemną. Najlepiej zacząć robić wszystkie czynności, które się lubi po angielsku. Można np. oglądać filmy, czytać książki, śpiewać, pisać dziennik czy grać w gry komputerowe.
Kolejnym sposobem na efektywną naukę języka jest systematyczność. Znacznie trudniej zmotywować się do nauki po 2 godziny co parę dni niż po 20 minut dziennie. Taką ilość czasu jest łatwo wygospodarować, tak żeby nauka nie była męcząca.

Ważna jest również różnorodność. Ciągłe powtarzanie tych samych schematów postępowania może stać się nudne i mało skuteczne. Zapraszamy na nasze kursy językowe w Szczecinie, na których łączymy różne formy nauki angielskiego. Wykorzystywanie różnych bodźców urozmaica proces uczenia się, a jednocześnie sprawia, że zajęcia są bardziej efektywne.

W jaki sposób skupić się na nauce?

Zdarza się, że mimo tego, że człowiek się uczy, to efekty tej nauki są niewspółmierne do włożonej pracy. Największym problemem jest słuchanie tekstów po angielsku bez mówienia w tym języku oraz czytanie bez prób pisania. Mówiąc i pisząc, musimy stworzyć własne zdania z tego, czego nauczyliśmy się do tej pory, co zmusza nas do skupiania się na języku.

Kolejnym sposobem na to, by skupić się na nauce języka, jest pisanie ręczne. Pisanie na kartce, a nie na komputerze pomaga w zapamiętywaniu. Można pisać własne teksty, przepisywać ćwiczenia gramatyczne, fragmenty książek czy artykułów.

Elementem wspierającym naukę języka angielskiego metodą AVALON jest odsłuchiwanie nagrań po każdej przeprowadzonej lekcji. Odsłuch odpowiedzi nagranych przez rodowitych Brytyjczyków pozwala utrwalić nowo poznane struktury, słownictwo, jak również osłuchać się z prawidłową wymową oraz akcentem.